Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplamak için aşağıdaki YKS OBP hesaplama programını kullanın. Hesaplamak için ilgili alanları doldurup hesapla butonuna basın.


Diploma notunuzu girerken virgül yerine nokta kullanın. (Örn; 80.2 gibi)

OBP Puanı Lise Mezuniyet Puanınız
Lise Mezuniyet Puanınız
PUANINIZ

OBP Puanı Lise Mezuniyet Puanınız
500 Üzerinden OBP
0.12 Katsayılı OBP
0.18 Katsayılı OBP

Bu sayfa 29907 kere görüntülendi.

İLGİLİ HESAPLAMALAR

Bunlara baktınız mı?

İlgili Hesaplamalar

AYT Puan Hesaplama YKS Ortaöğretim OBP Hesaplama
DGS Puan Hesaplama DGS Önlisans ÖBP Hesaplama
TYT Puan Hesaplama Takdir Teşekkür Hesaplama

YKS OBP 2020

YKS OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Nedir?

Ortaöğretim Başarı Puanı diğer adıyla OBP öğrencinin Üniversite sınavlarında (TYT, AYT, YKS, YDT) kullandığı ve diploma puanının YKS Puan Hesaplama Robotuna çevrilmiş halidir. Öğrenciler arasında kısaca okul puanı olarak da bilinmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminde, adayların yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan Ortaöğretim Başarı Puanları iki aşamada hesaplanır.

1. Aşamada: ÖSYS’ye başvuran her aday için, adayın okulu, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) olarak adlandırılan bir puan hesaplanır.

2. Aşamada ise, adayların OBP’leri mezun oldukları okulların ÖSS başarıları ile ağırlıklandırılarak her aday için Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlıklı olmak üzere 3 Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA) hesaplanır.

OBP nasıl hesaplanır?

Öğrencinin ortaöğretim bitirme notu (lise mezuniyet puanı) 5 ile çarpılarak OBP'ye dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, en yüksek 100 olan diploma notu için de 500 olacaktır. 50'nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacak olup çıkan sonuç öğrencinin OBP olacaktır.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) her aday için mezun olduğu okul, mezun olduğu yıl ve diploma notu ile mezun olduğu okulun ilgili yıla ilişkin Diploma Notu İstatistikleri kullanılarak hesaplanır. OBP’lerin hesaplandığı dönemde mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır.

OBP, YKS puanlarına nasıl eklenecektir?

Ortaöğretim Başarı Puanı 0,12 katsayısı ile çarpılarak en düşük 30, en yüksek 60 puan olarak YKS yerleştirme puanlarına eklenecektir.

Meslek lisesi mezunları ilgili alanları seçmeleri durumunda ek puan alabilir mi?

Meslek lisesi öğrencilerinin ek katsayısı olan 0,06 ek katsayısı 2012 yılında ve öncesinde meslek liselerine yerleşen öğrenciler için devam etmektedir. Yani OBP 0,18 ile çarpılır. Fakat 2013 yılından itibaren meslek liselerine yerleşen öğrenciler ek katsayı almayacaklar, OBP sadece 0,12 ortak katsayısı ile çarpılır.

Önceki yıl herhangi bir bölüme yerleşenler için OBP nasıl hesaplanır?

2019-YKS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2020-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP'ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. Bu durumda YKS yerleştirme puanına en fazla 15, en çok 30 puan eklenecektir.Sınavsız geçiş ile 2019-YKS 'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP'lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Tercih yaptığı halde herhangi bölüme yerleşemeyen kişi için OBP puanı nasıl hesaplanır?

Tercih yaptığı halde herhangi bölüme yerleşemeyen kişi için OBP puanında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.


Gelecek hayallerde kalmasın. Hesapla ve planla.