Takdir ve Teşekkür hesaplamak için aşağıdaki her sınıf düzeyinde bulunan Takdir Teşekkür hesaplama programını kullanın. Hesaplamak için ilgili alanları doldurup hesapla butonuna basın.
Bu sayfa 7128 kere görüntülendi.

DEĞERLENDİRME

Takdir teşekkür nasıl hesaplanır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takdir ve teşekkür belgesini alabilmek belirli şartların oluşması gerekmektedir. Bir öğrencinin herhangi bir başarı belgesi alabilmesi için ortaokulda tüm derslerin her birinden 45 puandan aşağı bir puanı olmamalı ve Türkçe dersinden de en az 55 puan almış olması gerekmektedir.. Lise takdir teşekkür belgesi alabilmek için her dersten en az 50,00 almak gerekiyor. Bu şartları sağlayan öğrencilerinden tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70-84.99 arasında olanlara "Teşekkür", 85 puan ve üstü olanlara da "Takdir" belgesi verilir.

Ağırlıklı ortalama nedir, nasıl hesaplanır?

Yeni eğitim sisteminde için dönem sonunda her dersin puan ortalaması alınır ve bu ortalama o dersin haftalık ders saati ile çarpılır. Elde edilen çarpım sonuçları derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölünür. İşte bu öğrenci için ağırlıklı dönem ortalamasını vermektedir.

Dönem ortalaması 69,50 - 69,99 arasında olduğunda yuvarlama ile teşekkür alınabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliklerine göre öğrencinin teşekkür belgesi alabilmesi için tüm derslerinin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70 ve üzeri olmalıdır. Teşekkür hesaplamasında öğrencinin dönem ortalamasına yuvarlama yapılmaz.

Dönem ortalaması 84,50 - 84,99 arasında olduğunda yuvarlama ile takdir alınabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliklerine göre öğrencinin takdir belgesi alabilmesi için tüm derslerinin dönem ağırlıklı puan ortalaması 85 ve üzeri olmalıdır. Takdir hesaplamasında öğrencinin dönem ortalamasına yuvarlama yapılmaz.

Takdir teşekkür hesaplama robotu e-okul ile uyumlu mu, karne ile aynı sonucu veriyor mu?

MEB ile %100 uyumlu olan takdir teşekkür hesaplama robotu yaptığınız tüm not hesaplamaları hem karne hem de e-okul hesaplaması ile birebir aynı sonuçları vermektedir.